Nowy TPR
We wrześniu 2022 roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów opublikowane zostały nowe wzory formularzy dotyczących informacji o cenach transferowych dla osób prawnych TPR-C(4) oraz informacji o cenach transferowych dla osób fizycznych TPR-P(4) za rok 2021.
Co nowego?
W porównaniu z poprzednią wersją formularza do najistotniejszych zmian należy zaliczyć możliwość wyłączenia z obowiązku sprawozdawczego analiz cen transferowych w przypadku transakcji:
- zawieranych przez mikroprzedsiębiorcę lub małego przedsiębiorcę w myśl przepisu art. 7 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców,
- innych niż transakcje kontrolowane, opisanych w przepisie art. 11o ustawy o CIT (art. 23za ustawy o PIT) oraz
- objętych mechanizmem safe harbour.
Skorzystanie z uprawnień do niesporządzania analizy cen transferowych (analizy porównawczej lub analizy zgodności) będzie wskazane w formularzu TPR-C poprzez wybór opcji “nie dotyczy”.
Dodatkowo, w formularzu umożliwiono dodawanie kolejnych pól – “Dodatkowe Informacje” (pole tekstowe na 3500 znaków, kolejno numerowanych), służących przekazywaniu dodatkowych wyjaśnień przez podmiot składający informację TPR.
Do kogo składamy TPR-C?
Przypominamy, że formularz TPR-C należy wysłać elektronicznie do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Kto może złożyć (podpisać) TPR-C?
Formularz TPR-C może być podpisany przez osobę zgodnie z reprezentacją w Krajowym Rejestrze Sądowym lub przez inną osobę po udzieleniu jej pełnomocnictwa na formularzu UPL ? 1.
Autor: Zofia Brzezicka – Asystent Podatkowy