W przypadku, gdy podatnik chce dokonać korekty złożonej informacji TPR, powinien zaznaczyć pole Korekta informacji w sekcji A: Okres, miejsce i cel składania deklaracji TPR w aktualnej wersji xml formularza.
W październiku br. na stronach Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów opublikowano nowe wzory dokumentów elektronicznych deklaracji. Przesłanie informacji TPR przez bramkę e-Deklaracje, z wykorzystaniem zmienionych wzorów, stało się możliwe od 13 października 2023 r.
W dniu 30 października 2023 r. na Portalu Podatkowym udostępnione zostały formularze interaktywne deklaracji dostępne pod poniższymi adresami:
- Informacja o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (TPR-P) ⇒ LINK
- Informacja o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego os osób prawnych (TPR-P) ⇒ LINK
Technicznie korektę deklaracji TPR (również za lata wcześniejsze) należy złożyć zgodnie z opisanymi powyżej zasadami do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego według:
-
- miejsca prowadzenia działalności,
- miejsca siedziby – w przypadku prowadzenia działalności w więcej niż jednym miejscu,
- miejsca zamieszkania lub siedziby jednego ze wspólników – w przypadku gdy nie jest możliwe ustalenie właściwości na podstawie pkt 1 i 2.
Zgodnie z aktualnymi zasadami, deklaracja TPR może być podpisana przez:
-
- osobę fizyczną – w przypadku podmiotu powiązanego będącego osobą fizyczną,
- osobę upoważnioną przez przedsiębiorcę zagranicznego do reprezentowania go w oddziale – w przypadku podmiotu powiązanego będącego przedsiębiorcą zagranicznym posiadającym oddział działający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- kierownika jednostki w rozumieniu art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości a w przypadku, gdy jednostką kieruje organ wieloosobowy – przez wyznaczoną osobę wchodzącą w skład tego organu,
- pełnomocnika będącego adwokatem, radcą prawnym, doradcą podatkowym lub biegłym rewidentem.
Autor: Beata Rawa-Miszczuk – Transfer Pricing Manager