Szukaj
Close this search box.

Skorzystanie przez spółkę z usług podwykonawcy przy produkcji sprzedawanego produktu wyklucza możliwość zastosowania tzw. ulgi na ekspansję

W interpretacji indywidualnej z dnia 25 marca 2024 r. znak sprawy: 0111-KDIB1-1.4010.40.2024.1.SG, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie podzielił stanowiska wnioskodawcy w przedmiocie prawa do zastosowania ulgi prowzrostowej.

Przedstawiony we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej stan faktyczny dotyczył spółki, której przedmiot działalności obejmuje sprzedaż hurtową części i akcesoriów do pojazdów samochodowych oraz produkcję pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych.

Wnioskodawca powziął wątpliwości co do możliwości skorzystania z ulgi prowzrostowej w związku ze zleceniem produkcji podmiotowi trzeciemu według przekazanej przez spółkę i stanowiącej jej własność dokumentacji technicznej.

W ocenie spółki wnoszącej o wydanie interpretacji indywidualnej, „należy ją uznać za podmiot, który wytwarza klocki hamulcowe do pojazdów mechanicznych, gdyż to Spółka jest podmiotem, który posiada dokumentację techniczną klocków hamulcowych, jest jedynym podmiotem uprawnionym do dysponowania zastrzeżonym znakiem towarowym ” (…)”, pod którym klocki hamulcowe są wprowadzane na rynek, wreszcie – to Spółka jest jedynym podmiotem uprawnionym do dysponowania wyprodukowanymi klockami hamulcowymi: wprowadza je do obrotu, reklamuje, dystrybuuje i sprzedaje. Okoliczność, iż klocki hamulcowe do pojazdów mechanicznych powstają u podwykonawcy zewnętrznego nie ma wpływu na uznanie Spółki za podmiot wytwarzający Produkty, bowiem podwykonawca działa wyłącznie na zlecenie Spółki: wykonuje klocki hamulcowe według przekazanej przez Spółkę dokumentacji technicznej i nie jest uprawniony do dysponowania Produktami we własnym zakresie (nie może wprowadzać Produktów na rynek)”.

Organ interpretacyjny nie podzielił stanowiska wnioskodawcy i wskazał, że: „Odnosząc się zatem wprost do pytania będącego przedmiotem wniosku wskazać należy, że nie może pozostać bez znaczenia fakt skorzystania przez Spółkę z usług podmiotów trzecich przy produkcji sprzedawanego produktu. Zlecanie fizycznej produkcji klocków hamulcowych innemu podmiotowi, jak ma to miejsce w analizowanej sprawie i to pomimo wykorzystania dokumentacji technicznej Spółki, służy w istocie wytwarzaniu określonych produktów nie przez Spółkę, ale przez jej kontrahenta. Zatem, Spółka nie wytwarza produktu, lecz nabywa gotowy produkt, który sprzedaje pod własną marką. Przedstawiony opis sprawy prowadzi więc do wniosku, że Spółka w tym zakresie nie wykonuje działalności produkcyjnej, lecz działalność handlową lub dystrybucyjną i zajmuje się nabywaniem towaru handlowego (klocków hamulcowych), a nie wytwarzaniem produktu. Jak wskazano powyżej, intencją ustawodawcy przy projektowaniu przepisów art. 18eb ustawy o CIT, było objęcie przedmiotową ulgą wyłącznie produktów stanowiących rzeczy (przedmioty materialne) wytworzone przez podatnika. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie zawiera od tego pojęcia odstępstwa”.

W ocenie ICT stanowisko organu interpretacyjnego należy uznać za prawidłowe. Zgodnie z art. 18eb ust. 2 ustawy o CIT: „Przez produkty rozumie się rzeczy wytworzone przez podatnika”. Zatem jak wynika z powyższego przepisu, skorzystanie z ulgi jest uzależnione od wyprodukowania rzeczy (przedmiotu materialnego) w sposób bezpośredni i samodzielnie przez podatnika.

W przypadku pojawienia się pytań lub wątpliwości, serdecznie zapraszamy do kontaktu.

Autor: Karol Klauziński – Doradca podatkowy nr wpisu 14 276


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji cen transferowych – Skontaktuj się z nami.

Zobacz także

Wraz z nowym rokiem, od 1 stycznia 2025 r., na podatników CIT w Polsce zostaną nałożone nowe wymogi związane z...
Nieubłagalnie zbliża się termin na składanie informacji o cenach transferowych TPR-C dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu. Na...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...