Szukaj
Close this search box.

Zakończenie funkcjonowania Podatkowej Grupy Kapitałowej z perspektywy rozliczenia podatku dochodowego

W dniu 22 lutego 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w przedmiocie ustalenia zasad rozliczania podatku dochodowego w związku z zakończeniem funkcjonowania podatkowej grupy kapitałowej.

W analizowanym stanie faktycznym podatnicy wchodzą w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej stosownie do wymogów wskazanych w art. 1a ust. 2 ustawy o CIT.

W świetle powyższego powstała wątpliwość, czy w przypadku utraty statusu PGK Spółki wchodzące w skład PGK będą mogły zaliczyć kwoty zaliczek i podatku wpłacone przez PGK za poszczególne okresy rozliczeniowe, za które Spółki są obowiązane rozliczyć podatek dochodowy, na poczet ich należnych zaliczek i należnego podatku dochodowego od osób prawnych proporcjonalnie do dochodów Spółek, zarówno za okres poprzedzający, jak i następujący po zdarzeniu powodującym rozpad PGK, jeśli zdarzenie to zostanie zidentyfikowane dopiero po pewnym czasie, a do tego momentu Spółki będą rozliczały się w ramach PGK.

Stanowisko podatnika

W ocenie Spółek opisane powyżej działanie będzie przeprowadzone w sposób prawidłowy.

W sytuacji, w której w okresie obowiązywania umowy zajdą zmiany skutkujące naruszeniem warunków uznania PGK za podatnika podatku dochodowego, dzień poprzedzający dzień wystąpienia tych zmian jest dniem, w którym następuje utrata przez PGK statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego.

W praktyce oznacza to, iż spółki tworzące PGK są zobowiązane w terminie 3 miesięcy od dnia utraty przez PGK statusu podatnika rozliczyć podatek dochodowy za okres od drugiego roku podatkowego poprzedzającego dzień utraty przez PGK statusu podatnika, liczonego od początku roku podatkowego, w którym to zdarzenie wystąpiło, oraz za okres od początku roku, w którym nastąpiła utrata przez PGK statusu podatnika, do dnia utraty przez PGK statusu podatnika.

Z  art. 1a ust. 10c ustawy o CIT wynika, iż kwoty zaliczek i podatku za poszczególne okresy rozliczeniowe wpłacone przez PGK zalicza się, proporcjonalnie do dochodów poszczególnych spółek, na poczet ich należnych zaliczek i należnego podatku.

W świetle powyższego, jeżeli doręczenie decyzji stwierdzającej wygaśnięcie PGK jest momentem potwierdzającym utratę przez PGK statusu podatnika, a tym samym od tego dnia następuje konieczność samodzielnego rozliczania się spółek uprzednio tworzących PGK, to wówczas podatek / zaliczki wpłacane przez PGK przed wydaniem decyzji powinny być zaliczone na poczet podatku / zaliczek na podatek poszczególnych spółek w tym okresie.

Stanowisko organu podatkowego

Stosownie do art. 1a ust. 10c ustawy o CIT, w przypadku utraty przez PGK statusu podatnika następuje zaliczenie wpłaconych przez PGK podatku i zaliczek na poczet spółek tworzących wcześniej PGK, proporcjonalnie do dochodów spółek tworzących PGK na poczet ich należnych zaliczek i należnego podatku dochodowego od osób prawnych.

Organ podkreślił, iż „w przypadku, gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika podatku dochodowego, dzień poprzedzający dzień wystąpienia tych zmian jest dniem, w którym następuje utrata przez podatkową grupę kapitałową statusu podatnika oraz koniec jej roku podatkowego. Dzień wystąpienia zmian, o których mowa w zdaniu pierwszym, jest pierwszym dniem roku podatkowego spółek, które przed tym dniem tworzyły podatkową grupę kapitałową”.

W świetle powyższego, w ocenie organu podatkowego niedopuszczalna jest sytuacja, w której podatnik zidentyfikuje rozpad PGK po pewnym czasie – powinny wystąpić faktyczne lub prawne okoliczności powodujące utratę statusu PGK w miejsce hipotetycznej możliwości – z uwagi na fakt, iż utrata statusu PGK pociąga za sobą konsekwencje podatkowe dla poszczególnych Spółek wchodzących w skład PGK.

Autor: Beata Rawa-Miszczuk – Partner

Zobacz także

Wraz z nowym rokiem, od 1 stycznia 2025 r., na podatników CIT w Polsce zostaną nałożone nowe wymogi związane z...
Nieubłagalnie zbliża się termin na składanie informacji o cenach transferowych TPR-C dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu. Na...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...