Szukaj
Close this search box.

Korekty cen transferowych po zakończeniu roku podatkowego

Opis sprawy

Spółka, będąca częścią międzynarodowej grupy kapitałowej, świadczy usługi na rzecz podmiotów powiązanych. Ceny tych usług są ustalane zgodnie z metodą weryfikacji cen transferowych marży transakcyjnej netto. Koszty usług są kalkulowane na podstawie danych z poprzedniego miesiąca, a następnie powiększane o rynkowy narzut zysku.

Po zakończeniu roku podatkowego Spółka przeprowadza weryfikację cen transferowych (tzw. etap outcome testing) i dokonuje korekt wartości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powstaje pytanie, czy takie korekty stanowią korekty cen transferowych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja indywidualna

W celu uzyskania odpowiedzi na to pytanie, Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku opisała powyższy stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Kluczowe zagadnienia

Kluczowe zagadnienia do rozważenia:

    • Czy korekty przeprowadzane przez Spółkę po zakończeniu roku w efekcie weryfikacji cen transferowych (tzw. etap outcome testing) dotyczące wartości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi stanowią korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
    • Jakie są przesłanki uznania danej korekty za korektę cen transferowych?
    • Jakie są konsekwencje podatkowe uznania danej korekty za korektę cen transferowych lub za innego rodzaju korektę?

Outcome Testing – weryfikacja cen transferowych po zakończeniu roku

Po zakończeniu roku podatkowego spółka przeprowadza weryfikację cen transferowych, tzw. outcome testing. Polega ona na ustaleniu rentowności spółki w roku podatkowym na podstawie przychodów ze sprzedaży do podmiotów powiązanych oraz rzeczywistych kosztów tych usług.

Konieczność dostosowania rozliczeń z podmiotami powiązanymi

Jeżeli spółka zidentyfikuje odchylenie pomiędzy osiągniętym poziomem narzutu na kosztach a narzutem wynikającym z analizy porównawczej, wówczas konieczne jest skorygowanie rozliczeń z podmiotami powiązanymi za dany rok. Jest to uzasadnione obowiązkiem raportowania rynkowego poziomu dochodowości w informacji podatkowej TP-R.

Spełnienie przesłanek z ustawy o podatku CIT

Elementem opisanego stanu faktycznego jest założenie, że powyższa korekta spełnia przesłanki z art. 11e pkt 1 oraz 3-4 ustawy o podatku CIT. Celem wniosku jest potwierdzenie, że spełniona jest również przesłanka z art. 11e pkt 2 tej ustawy.

Weryfikacja dochodowości

Podsumowując, po zakończeniu roku dokonywana jest weryfikacja osiągniętego poziomu dochodowości w odniesieniu do rzeczywistej bazy kosztowej. W przypadku, gdy osiągnięta rentowność nie mieści się w założonym przedziale rynkowym, dokonywana jest korekta wartości transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi. Taki mechanizm weryfikacji i korekty jest z góry ustalony w metodyce ustalania cen transferowych.

Brak identyfikacji odchyleń w trakcie roku

Należy podkreślić, że analiza poziomu dochodowości i odchyleń od marżowości nie jest i nie będzie wykonywana w odniesieniu do poszczególnych faktur wystawianych w trakcie roku. Wnioskodawca nie prowadzi i nie będzie prowadził identyfikacji odchyleń między kosztami budżetowanymi a rzeczywistymi na poziomie poszczególnych okresów rozliczeniowych (miesięcy), lecz dokona analizy rentowności na podstawie danych całorocznych.

Sposób dokonywania korekt po zakończeniu roku

Obecnie, w przypadku konieczności przeprowadzenia korekt, Wnioskodawca wystawia noty księgowe (uznaniowe / obciążeniowe) i rozliczenie to pozostawia poza VAT. Wnioskodawca nie rozbija kwoty obciążenia / uznania na poszczególne miesiące, gdyż weryfikacja marżowości nie jest przeprowadzana na kosztach rzeczywistych poszczególnych miesięcy, ale na bazie kosztów rocznych.

Zgodnie z przepisem art. 11e ustawy o podatku CIT, korekta cen transferowych jest dokonywana w sytuacji, jeżeli są spełnione łącznie warunki wskazane w tym przepisie, w tym kiedy „nastąpiła zmiana istotnych okoliczności mających wpływ na ustalone w trakcie roku podatkowego warunki lub znane są faktycznie poniesione koszty lub uzyskane przychody będące podstawą obliczenia ceny transferowej, a zapewnienie ich zgodności z warunkami, jakie ustaliłyby podmioty niepowiązane, wymaga dokonania korekty cen transferowych” (art. 11e pkt 2 ustawy o podatku CIT).

Przesłanki korekty cen transferowych

Ponieważ elementem stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego jest założenie, że powyższa korekta spełnia przesłanki z art. 11e pkt 1 oraz 3-4 ustawy o podatku CIT, kluczowe jest ustalenie, że spełniona jest ww. przesłanka z art. 11e pkt 2 ustawy o podatku CIT.

Cel korekty cen transferowych

Celem korekty cen transferowych w rozumieniu art. 11e ustawy o podatku CIT jest dostosowanie cen transferowych za dany okres do wysokości zgodnej z zasadą ceny rynkowej. Zasadniczo, korekta cen transferowych w rozumieniu ww. przepisu dotyczy tzw. rocznej korekty dochodowości, a jedną z jej przyczyn jest sytuacja, w wskutek której ostatecznie ustalonej bazy kosztów nie zostaje osiągnięty zakładany poziom dochodowości, zgodnie z przyjętą metodologią cen transferowych przewidującą rozliczanie między podmiotami powiązanymi w trakcie roku na podstawie kosztów budżetowanych (planowanych).

Podsumowanie

W przypadku, gdy ostateczna cena zastosowana w transakcji między jej stronami może być niższa lub wyższa niż zafakturowana z uwagi na odchylenie kosztów rzeczywistych od planowanych wynikające ze wzrostu kosztów, a nie ze zmiany zakresu świadczonych usług, to taką zmianę stosowanych cen transferowych należy określić jako korektę cen transferowych z art. 11e ustawy o podatku CIT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2024, wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.159.2024.3.MF,
www.eureka.mf.gov.pl

Autor: dr Jarosław F. Mika, doradca podatkowy nr 10 625

Zobacz także

Nieubłagalnie zbliża się termin na składanie informacji o cenach transferowych TPR-C dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu. Na...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...
W dniu 19 września 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.345.2024.3.AND) DKIS wydał interpretację indywidualną, która odnosi się do sytuacji, w której Wnioskodawca,...