Szukaj
Close this search box.

Dobrowolne umorzenie udziałów a obowiązek poboru podatku u źródła

W dniu 23 sierpnia 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.238.2024.2.MK), której przedmiotem było opodatkowanie wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów w kontekście polsko-francuskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (zwana dalej UPO). Przedmiotem analizy jest kwalifikacja wynagrodzenia jako dywidendy, a także obowiązki płatnika w zakresie poboru podatku u źródła. W interpretacji odniesiono się m.in. do art. 26 ustawy o CIT, art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1 CIT oraz do art. 10 UPO.

Stan faktyczny

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce planuje przeprowadzić dobrowolne umorzenie udziałów za wynagrodzeniem pieniężnym. Jedynym wspólnikiem spółki jest podmiot z siedzibą we Francji. Procedura umorzenia obejmuje podjęcie uchwał o umorzeniu udziałów, upoważnienie zarządu do zawarcia umowy nabycia udziałów od wspólnika oraz obniżenie kapitału zakładowego. Wynagrodzenie za umorzone udziały zostanie wypłacone wspólnikowi w formie pieniężnej po zarejestrowaniu obniżenia kapitału zakładowego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Spółka zwróciła się z pytaniem, czy wypłacone wynagrodzenie będzie traktowane jako dywidenda lub inny dochód z tytułu udziału w zyskach, co mogłoby rodzić obowiązek poboru podatku u źródła w Polsce, zgodnie z art. 10 polsko-francuskiej UPO.

Stanowisko podatnika

Podatnik argumentował, iż wynagrodzenie za umorzenie udziałów nie jest ani dywidendą, ani innym dochodem z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 10 polsko-francuskiej UPO. W związku z tym nie powstaje obowiązek poboru podatku u źródła od tej transakcji.

Stanowisko organu

Organ podatkowy zgodził się z podatnikiem. Stwierdził, iż przychody z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów nie mieszczą się w kategoriach przychodów określonych w art. 21 ust. 1 ani art. 22 ust. 1 ustawy o CIT. Są one kwalifikowane zgodnie z art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o CIT i nie są traktowane jako dywidendy na gruncie art. 10 polsko-francuskiej UPO. W konsekwencji wynagrodzenie to nie podlega opodatkowaniu podatkiem u źródła w Polsce.

Konkluzja

Dobrowolne umorzenie udziałów, w którym wynagrodzenie wypłacane wspólnikowi będącemu nierezydentem, nie stanowi przychodu kwalifikowanego jako dywidenda ani inny przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wynika to z faktu, iż przychody te są regulowane przez inne przepisy ustawy o CIT, a dokładniej art. 7b ust. 1 pkt 3 lit. a, a nie przez przepisy dotyczące dywidend czy przychodów z tytułu udziału w zyskach. Ponadto, w świetle polsko-francuskiej UPO, takie wynagrodzenie również nie może być traktowane jako dywidenda w rozumieniu tej umowy, co wyklucza obowiązek poboru podatku u źródła.

Operacja dobrowolnego umorzenia udziałów, o ile realizowana zgodnie z opisanymi warunkami, nie powoduje zatem obowiązku poboru podatku u źródła, w tym złożenia formularza IFT-2/IFT-2R.

Autor: Paulina Henrykowska – Asystent podatkowy

Zobacz także

Wraz z nowym rokiem, od 1 stycznia 2025 r., na podatników CIT w Polsce zostaną nałożone nowe wymogi związane z...
Nieubłagalnie zbliża się termin na składanie informacji o cenach transferowych TPR-C dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu. Na...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...