Szukaj
Close this search box.

Czy nabycie obligacji skarbowych lub korporacyjnych wyemitowanych w raju podatkowym powoduje powstanie obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i przeslania formularza TPR-C do naczelnika US, jeżeli nabycie nie odbywa się bezpośrednio od emitenta?

W dniu 15 maja 2024 roku Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) wydał interpretację indywidualną o sygn. 0111-KDIB2-1.4010.94.2024.2.AR, której przedmiotem było ustalenie, czy Spółka jest w obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i złożenia formularza TPR-C jeśli:

  • Spółka nabywa obligacje emitowane przez rządy państw i terytoriów uznanych za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową lub przez podmioty korporacyjne, mające siedzibę w takich państwach, jeżeli nabycie odbywa się na wtórnym rynku międzybankowym od podmiotów nie mających siedziby na terytorium raju podatkowego,
  • Spółka nabywa obligacje emitowane przez rządy państw i terytoriów uznanych za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową lub przez podmioty korporacyjne, mające siedzibę w takich państwach, jeżeli nabycie odbywa się w ramach pierwszej emisji od agentów emisji, będących bankami i firmami inwestycyjnymi, podlegających reżimowi MiFID[1]nie mającymi siedziby na terenie raju podatkowego.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest jedną ze spółek tworzących Podatkową Grupę Kapitałową i prowadzi działalność, polegającą na lokowaniu środków finansowych w aktywa i instrumenty finansowe emitowane przez polskie oraz zagraniczne podmioty. W ramach działalności lokacyjnej Wnioskodawca nabywa obligacje emitowane przez rządy państw i terytoriów uznanych za stosujące szkodliwą konkurencję podatkową (dalej jako ,,raje podatkowe’’) na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2019 roku w sprawie określenia krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. Nr 600, dalej jako ,,Rozporządzenie’’) lub przez podmioty korporacyjne, mające siedzibę w takich państwach. Określone powyższym zakresem obligacje nie są nabywane przez Wnioskodawcę bezpośrednio od emitentów, lecz na rynku międzybankowym, od banków i innych wyspecjalizowanych instytucji finansowych, które w momencie dokonania transakcji z Wioskodawcą są właścicielami tych obligacji. Wnioskodawca planuje dokonanie nabycia obligacji emitowanych przez emitentów w ramach ich pierwszej emisji poprzez agentów emisji, będących bankami i firmami inwestycyjnymi podlegającymi reżimowi MIFID, którzy dystrybuują je na rynek poprzez sprzedaż.

Stanowisko Podatnika

W ocenie podatnika dokonanie nabycia obligacji w sposób opisany powyżej (wyemitowanych przez podmioty zlokalizowane w raju podatkowym lecz sprzedawane przez podmioty nie mające siedziby w raju podatkowym) nie powoduje powstania obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych. DKIS wskazał na prawidłowość Stanowiska Podatnika, dotyczącego braku obowiązku sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych i wypełnienia formularza TPR-C.

Konkluzja Nabycie obligacji skarbowych oraz korporacyjnych wyemitowanych w raju podatkowym nie powoduje powstania obowiązku dokumentacyjnego, jeżeli zakup odbywa się na wtórnym rynku międzybankowym od podmiotównie mających siedziby w raju podatkowym lub od agenta emisji (w przypadku pierwszej emisji) nie mającego siedziby w raju podatkowym. W przypadku nabycia instrumentów finansowych bezpośrednio od podmiotu rajowego, powstanie obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych po przekroczeniu progu 2 500 000 zł. Jeżeli nabycie nastąpiło od podmiotu niepowiązanego, podmiot polski może skorzystać z uprawnienia do niesporządzania analizy porównawczej (art. 11q ust. 3a pkt 2 uCIT/art. 23zc ust. 3a pkt 2 uPIT).


Autor: Kacper Kwasik – Asystent podatkowy

[1] Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE z dnia 15 maja 2014 r. w sprawie rynków instrumentów finansowych (ang. Markets in Financial Instruments Directive)

Zobacz także

Wiele osób zajmujących się tematyką podatkową ma trudności z rozróżnieniem pojęć „minimalny podatek dochodowy” oraz „globalny podatek minimalny”. Choć oba...
Organy skarbowe coraz częściej dokonują kontroli transakcji między podmiotami powiązanymi. Na przestrzeni lat 2019-2021 liczba złożonych informacji o cenach transferowych...