Szukaj
Close this search box.

Czy należy dokumentować transakcje polegające na zbyciu / wykupie jednostek inwestycyjnych przez Fundusz?

W dniu 13 września 2023 r. Dyrektor KIS wydał interpretację indywidualną o sygn. 0114-KDIP2-2.4010.374.2023.1.RK w przedmiocie ustalenia, czy transakcje polegające na zbyciu / wykupie jednostek inwestycyjnych przez Fundusz podlegają regulacjom w zakresie cen transferowych.

Stan faktyczny

Wnioskodawca jest polskim specjalistycznym funduszem inwestycyjnym otwartym z wydzielonymi subfunduszami utworzonym na czas nieoznaczony.

Fundusz przeprowadza i planuje w przyszłości przeprowadzać transakcje polegające na zbywaniu oraz odkupowaniu jednostek uczestnictwa od jego uczestników.

Fundusz oraz uczestnicy Funduszu są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o cenach transferowych.

Cena zbycia i odkupienia jednostek uczestnictwa ustalana jest na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o funduszach, tj. jednostki uczestnictwa są zbywane i odkupywane po cenie wynikającej z podzielenia wartości aktywów netto Funduszu przez liczbę jednostek ustaloną na podstawie rejestru uczestników Funduszu w dniu wyceny.

W świetle powyższego powstała wątpliwość, czy transakcje polegające na zbyciu / wykupie jednostek inwestycyjnych przez Fundusz podlegają regulacjom w zakresie cen transferowych.

Stanowisko podatnika

W ocenie podatnika zarówno transakcja polegająca na zbyciu jednostek uczestnictwa przez Fundusz na rzecz Uczestników, jak również transakcja polegająca na odkupieniu przez Fundusz jednostek uczestnictwa w celu ich umorzenia nie podlegają regulacjom w zakresie cen transferowych z uwagi na fakt, iż cena zbycia / cena wykupu jest ściśle określona przepisami Ustawy.

Stanowisko organu

Jak wskazano w  art. 11b pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przepisów niniejszego rozdziału nie stosuje się do transakcji kontrolowanych, w których cena lub sposób określenia ceny przedmiotu takiej transakcji kontrolowanej wynika z przepisów ustaw lub wydanych na ich podstawie aktów normatywnych. W przypadku zbycia / wykupu jednostek inwestycyjnych przez Fundusz cena transakcji ustalana jest na podstawie Ustawy o funduszach, bowiem zgodnie z art. 86 ust. 1 w zw. z art. 88 ust. 1 tej Ustawy, Fundusz zbywa i wykupuje jednostki uczestnictwa po cenie wynikającej z podzielenia wartości aktywów netto Funduszu przez liczbę jednostek ustaloną na podstawie rejestru Uczestników Funduszu w dniu wyceny.

W świetle powyższego opisywane transakcje nie podlegają regulacjom w zakresie cen transferowych, ponieważ sposób ustalenia ceny transakcji jest ściśle określony przez przepisy Ustawy o funduszach.

Autor: Beata Rawa-Miszczuk – Transfer Pricing Manager


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji cen transferowych? Skontaktuj się z nami

Zobacz także

Nieubłagalnie zbliża się termin na składanie informacji o cenach transferowych TPR-C dla podatników, których rok podatkowy równy jest kalendarzowemu. Na...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...
W dniu 19 września 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.345.2024.3.AND) DKIS wydał interpretację indywidualną, która odnosi się do sytuacji, w której Wnioskodawca,...