Szukaj
Close this search box.

Czy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek jest zwolniony z konieczności przygotowania dokumentacji cen transferowych? – odpowiedź na interpretację DKIS

W dniu 17 listopada 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną, której przedmiotem było ustalenie, czy podatnik opodatkowany na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. ryczałtem od dochodów spółek jest zwolniony z konieczności przygotowania dokumentacji cen transferowych.

Stan faktyczny

W analizowanym stanie faktycznym Wnioskodawca podlega opodatkowaniu na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wnioskodawca spełnia wszystkie warunki opodatkowania ryczałtem z art. 28j ust. 1  ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka w poprzednim roku podatkowym osiągnęła stratę netto w rozumieniu przepisów ustawy o rachunkowości.

Wnioskodawca realizuje z podmiotami powiązanymi transakcje kontrolowane przekraczające określone w przepisach progi dokumentacyjne.

W świetle powyższego powstała wątpliwość, czy podatnik opodatkowany ryczałtem od dochodów Spółek podlega regulacjom z zakresu cen transferowych.

Stanowisko podatnika

Zgodnie z art. 11n pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione z obowiązku dokumentacyjnego są transakcje kontrolowane, których wartość w całości trwale nie stanowi przychodu albo kosztu uzyskania przychodu, z wyłączeniem transakcji finansowych, transakcji kapitałowych oraz transakcji dotyczących inwestycji, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Jak wskazano, podstawę opodatkowania dla dochodu z tytułu podzielonego zysku ustala się na podstawie zysku netto, o którym mowa w rachunku zysków i strat (art. 28m ust. 1 pkt 1 oraz art. 28n ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Jednocześnie, po zmianie formy opodatkowania na ryczałt, podatnicy nie podlegają w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach wskazanych w art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko organu

Przepis art. 11n pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi wprost, że wyłączone z obowiązku dokumentacyjnego z art. 11k ust. 1 są transakcje kontrolowane, których wartość w całości trwale nie stanowi przychodu albo kosztu uzyskania przychodów z wyłączeniem transakcji finansowych, transakcji kapitałowych oraz transakcji dotyczących inwestycji, środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z literalnego brzmienia art. 11n pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika, że mowa jest w nim o przychodach w rozumieniu art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o kosztach uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Przepis ten będzie miał zastosowanie do podatników ryczałtu od dochodów spółek, którzy nie wykazują przychodów podatkowych i kosztów podatkowych na podstawie art. 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnicy ryczałtu od dochodów spółek dokonują rozliczeń podatkowych na podstawie informacji wynikających z ksiąg rachunkowych, prowadzonych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości.

W świetle powyższego Wnioskodawca będzie zobowiązany do sporządzenia dokumentacji cen transferowych.

Autor: Beata Rawa-Miszczuk – Transfer Pricing Manager

Zobacz także

Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...
W dniu 19 września 2024 r. (sygn. 0111-KDIB1-1.4010.345.2024.3.AND) DKIS wydał interpretację indywidualną, która odnosi się do sytuacji, w której Wnioskodawca,...
Rozliczanie kosztów działalności badawczo-rozwojowej (B+R) stanowi kluczowy element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw, szczególnie tych działających w sektorze innowacji. W maju...