W dniu 7 marca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (DKIS) wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.502.2020.10.MM), której przedmiotem było ustalenie, czy w odniesieniu do zawartej z podmiotem powiązanym w roku obrotowym umowy sprzedaży nieruchomości, po stronie wnioskodawcy powstał obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych.
Stan faktyczny
W analizowanym stanie faktycznym wnioskodawcą jest spółka akcyjna z siedzibą w Polsce (dalej: „wnioskodawca”), która jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Polski. Wnioskodawca realizował transakcje z podmiotami powiązanymi w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”). W roku obrotowym wnioskodawca zawarł m.in. transakcję kontrolowaną ze spółką akcyjną (dalej: „podmiot powiązany”), która jest podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT. Wnioskodawca wraz z podmiotem powiązanym zawarli w roku obrotowym umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego nieruchomości o powierzchni 8,1743 ha wraz z prawem własności budynków i urządzeń znajdujących się na wskazanej nieruchomości. W ramach zawartej umowy sprzedaży cena za prawo użytkowania wieczystego została określona na kwotę 1 851 198,00 PLN netto, cena za budynki, budowle i urządzenia znajdujące się na wskazanej nieruchomości została określona na kwotę 6 148 802,00 PLN netto. Łączne wynagrodzenie w ramach umowy sprzedaży prawa użytkowania wieczystego oraz budynków, budowli i urządzeń znajdujących się na wskazanej nieruchomości wyniosła 8 000 000,00 PLN netto. W roku obrotowym między wnioskodawcą oraz podmiotem powiązanym nie została zawarta żadna inna umowa sprzedaży, której przedmiotem byłaby nieruchomość lub prawo użytkowania wieczystego.
Konsekwencją przedstawionego stanu faktycznego jest powstanie wątpliwości, czy w odniesieniu do zawartej z podmiotem powiązanym w roku obrotowym umowy sprzedaży nieruchomości po stronie wnioskodawcy powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji lokalnej, na gruncie ustawy o CIT?
Stanowisko podatnika
W ocenie wnioskodawcy, w odniesieniu do zawartej w roku obrotowym z podmiotem powiązanym umowy sprzedaży nieruchomości, nie powstał obowiązek sporządzenia lokalnej dokumentacji cen transferowych, ponieważ co do transakcji towarowych limit transakcyjny wynosi 10 000 000,00 PLN. Na gruncie zawartej pomiędzy wnioskodawcą a podmiotem powiązanym umowy sprzedaży nieruchomości wynagrodzenie wynosiło 8 000 000,00 PLN netto, co powoduje, że nie doszło do przekroczenia obowiązującego limitu transakcyjnego powodującego obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych, który dla transakcji towarowych wynosi 10 000 000,00 PLN. Na potrzeby obowiązków z zakresu cen transferowych transakcjami towarowymi są transakcje mające charakter materialny[1]. Powyższe oznacza, że w odniesieniu do transakcji, których przedmiotem są środki trwałe, bądź nieruchomości, stosuje się limit dotyczący transakcji towarowych, tj. 10 000 000,00 PLN. Umowa sprzedaży nieruchomości stanowi transakcję towarową, ponieważ jej przedmiotem jest składnik majątkowy o realnym/materialnym charakterze. Zgodnie z art. 11k ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT, lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość, pomniejszona o podatek od towarów i usług, przekracza w roku obrotowym 10 000 000,00 PLN w przypadku transakcji towarowej.
W przedstawionym stanie faktycznym, w związku z tym, że ustalona w ramach zawartej pomiędzy wnioskodawcą a podmiotem powiązanym cena sprzedaży nieruchomości wyniosła 8 000 000,00 PLN netto, a w konsekwencji nie doszło do przekroczenia limitu transakcyjnego w roku obrotowym rodzącego obowiązek sporządzenia dokumentacji lokalnej – wnioskodawca nie jest zobowiązany do sporządzenia dokumentacji lokalnej na podstawie art. 11k ustawy o CIT.
Stanowisko organu
DKIS zaakceptował stanowisko Wnioskodawcy odnośnie do braku obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
Konkluzja
W rozpatrywanej przez DKIS sprawie przeprowadzona przez podmioty powiązane transakcja kontrolowana stanowi transakcję towarową, dla której próg dokumentacyjny wynosi 10 000 000 PLN. Z uwagi na nieprzekroczenie progu dokumentacyjnego, podmiot powiązany nie będzie w obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych, w tym do przesłania do urzędu skarbowego formularza TPR-C.
Dokonując analizy podlegania pod obowiązek w zakresie cen transferowych, należy w każdym przypadku przeprowadzić ocenę charakteru transakcji kontrolowanej. Pomocnym źródłem w tym zakresie może być m.in. analiza przeprowadzonej transakcji w kontekście katalogu kategorii transakcji kontrolowanych wyspecyfikowanego w tabeli 7 załącznika objaśnienia co do sposobu sporządzenia informacji o cenach transferowych[2].
[1] Dyrektor KIS w omawianej interpretacji indywidualnej zaprezentował stanowisko Wnioskodawcy wskazujące, iż „na potrzeby cen transferowych pod pojęciem transakcji towarowej rozumie się transakcje, których przedmiotem są składniki majątkowe mające materialną, tj. realną postać. Wskazane stanowisko wskazał J. Mika w Leksykonie Cen Transferowych: “Transakcje materialne (towarowe) – wszelkie transakcje, których efektem jest przeniesienie własności dóbr materialnych. Dobrami materialnymi są wszelkie dobra mające postać materialną. Na gruncie polskiego prawa bilansowego dobrami materialnymi są rzeczowe aktywa trwałe oraz rzeczowe aktywa obrotowe, a w szczególności: nieruchomości, środki transportu, maszyny i urządzenia, materiały produkcyjne i surowce, wytworzone lub przetworzone produkty, półprodukty nabywane lub zdatne do sprzedaży w toku produkcji oraz towary nabywane w celu odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym.”
[2] Rozporządzenie MF z dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
Autor: Zuzanna Gaworska – Asystent podatkowy