Wprowadzone w dniu 1 stycznia 2019 r. zmiany w zakresie określania obowiązku dokumentacyjnego spowodowały istotne zawężenie liczby podmiotów obowiązanych do sporządzania dokumentacji podatkowej cen transferowych.
Zgodnie z brzmieniem art. 11s ust. 2 uCIT mikroprzedsiębiorcy w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców, zostali zwolnieni z obowiązku sporządzania local file na wezwanie organu podatkowego.
Jako mikroprzedsiębiorcę w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców rozumie się przedsiębiorcę, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:
- a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz
- b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.
Jednocześnie zwolnienie mikroprzedsiębiorcy z obowiązku dokumentacyjnego nie zwalnia z zasady stosowania cen rynkowych w ramach prowadzonych transakcji. Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy zmieniającej, organy podatkowe w toku kontroli podatkowej, kontroli celno ? skarbowej, czynności sprawdzających czy postępowania podatkowego są uprawnione do badania rynkowości transakcji również podmiotów zwolnionych z obowiązku dokumentacyjnego.
W celu badania zgodności cen transferowych z cenami rynkowymi organ może wykorzystywać inne (nie stanowiące elementów dokumentacji local file) źródła danych m.in.:
- struktury kosztów,
- faktury,
- umowy,
- sposób kalkulacji ceny,
- wyceny[1].
Z uwagi na powyższe mikroprzedsiębiorcy również muszą liczyć się z występowaniem ryzyka na gruncie cen transferowych. Uzasadnione jest więc, by również mniejsze podmioty prowadziły rzetelny nadzór nad prowadzoną polityką cen transferowych i transakcjami zawieranymi z podmiotami powiązanymi.
Autor: Piotr Rzepka ? konsultant podatkowy
[1] Uzasadnienie do rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw, druk 2869, cz. I, s 204