Szukaj
Close this search box.

Pierwsza interpretacja indywidualna w przedmiocie schematów podatkowych

W dniu 11 lipca 2024 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (znak sprawy: 0111-KDIB2-1.4017.3.2019.22.S/JS/MR/KS) dotyczącą przepisów o schematach podatkowych.

Jest to pierwsza interpretacja indywidualna w przedmiocie schematów podatkowych wydana po ponad 5 latach od momentu złożenia wniosku o jej wydanie.

Wydanie interpretacji indywidualnej zostało poprzedzone wyrokiem WSA w Warszawie z dnia 30 kwietnia 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2430/19), wyrokiem NSA z 29 kwietnia 2021 r. (sygn. akt II FSK 1873/20), a w dalszej kolejności wyrokiem WSA w Warszawie z 15 listopada 2022 r. (sygn. akt sygn. akt III SA/Wa 537/22) oraz wyrokiem NSA z dnia 18 stycznia 2024 r. (sygn. akt II FSK 226/23).

Przed wydaniem interpretacji podatkowej, organ interpretacyjny stał na stanowisku, że: „pytania zadane przez wnioskodawcę wykraczają poza procedurę regulującą wydawanie interpretacji indywidualnych. Wnioskodawca wystąpił bowiem o interpretację przepisów, regulujących obowiązek informowania o schematach podatkowych określonych w Rozdziale 11a Ordynacji podatkowej, które to przepisy nie dotyczą bezpośrednio kwestii związanych z powstaniem obowiązku podatkowego wnioskodawcy, jak i nie mają wpływu na wysokość jego zobowiązania podatkowego. Tym samym, zdaniem organu, wydana interpretacja, w zakresie, w jakim oczekuje wnioskodawca, nie spełniałaby funkcji ochronnej o jakiej mowa w art. 14k Ordynacji podatkowej”.

Wątpliwości podatnika budziło zastosowanie przepisów o schematach podatkowych do zawieranych uzgodnień. Wobec czego we wniosku o wydanie interpretacji zadano następujące pytania:

  • Czy w opisanym stanie faktycznym brak pobrania podatku u źródła zgodnie z postanowieniami właściwej UPO od wypłacanego na rzecz Usługodawców wynagrodzenia oznacza, że spełniona została ogólna cecha rozpoznawcza, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit f) Ordynacji podatkowej, tj. że dochodzi do zmiany kwalifikacji dochodów (przychodów) do innego źródła dochodów (przychodów) lub zmiany zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania?
  • Czy opisane w stanie faktycznym uzgodnienie stanowi podlegający raportowaniu schemat podatkowy?

Przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną było ustalenie, czy niepobranie podatku u źródła, zgodnie z postanowieniami właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania od płatności wynagrodzenia na rzecz zagranicznego usługodawcy, stanowi zmianę kwalifikacji dochodów (przychodów) lub zasad opodatkowania, których skutkiem jest faktycznie niższe opodatkowanie, zwolnienie lub wyłączenie z opodatkowania.

Wprawdzie wydana interpretacja jest korzystna dla podatnika, gdyż Dyrektor KIS uznał, że: „Odnosząc powyższe rozważania na grunt analizowanej sprawy w zakresie pytania nr 2 należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem – w opisanym stanie faktycznym, przyjmującym że w niniejszym stanie faktycznym nie jest spełniona ogólna cecha rozpoznawcza, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit. f OP, jak również nie jest spełniona żadna inna ogólna cecha rozpoznawcza, inna szczególna cecha rozpoznawcza, ani szczególna cecha rozpoznawcza” – nie mamy do czynienia ze schematem podatkowym”, jednakże należy zachować ostrożność przy analizie treści tej interpretacji (w kontekście ochrony wnioskodawcy), gdyż Dyrektor KIS pozostawił sobie furtkę w ramach związania organu stanem faktycznym.

Dyrektor KIS wskazał w interpretacji indywidualnej, że: „Zatem, uwzględniając ocenę prawną i wskazania ww. Sądów administracyjnych organ nie badał żadnych cech rozpoznawczych poza wskazaną we wniosku jedną ogólną cechą rozpoznawczą, o której mowa w art. 86a § 1 pkt 6 lit. f OP.”

Mając powyższe na uwadze, wskazać należy, że z jednej strony Dyrektor KIS wskazał, że nie badał innych cech rozpoznawczych oprócz tej, wskazanej w art. 86a § 1 pkt 6 lit. f OP, a z drugiej podzielił opis stanu faktycznego wnioskodawcy, że nie jest spełniona żadna inna ogólna cecha rozpoznawcza, inna szczególna cecha rozpoznawcza, ani szczególna cecha rozpoznawcza. Zatem wątpliwości w przypadku zastosowania ochrony wnioskodawcy mogą pojawić się w sytuacji, gdy w toku potencjalnej kontroli podatkowej / postępowania podatkowego, organ podatkowy ustali inny stan faktyczny, od tego wskazanego w interpretacji.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w odniesieniu do powyższej treści, zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Autor: Karol Klauziński – Doradca podatkowy nr wpisu 14 276


Potrzebujesz wsparcia w przygotowaniu dokumentacji cen transferowych? Skontaktuj się z nami ➡️

Zobacz także

Wiele osób zajmujących się tematyką podatkową ma trudności z rozróżnieniem pojęć „minimalny podatek dochodowy” oraz „globalny podatek minimalny”. Choć oba...
Organy skarbowe coraz częściej dokonują kontroli transakcji między podmiotami powiązanymi. Na przestrzeni lat 2019-2021 liczba złożonych informacji o cenach transferowych...