Lokalna dokumentacja cen transferowych jest sporządzana dla transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym, której wartość przekracza w roku podatkowym progi dokumentacyjne. Wartość limitu dla transakcji finansowej wynosi 10 mln zł[1].
W ramach obowiązków sprawozdawczych podmioty powiązane obowiązane do sporządzania lokalnej dokumentacji cen transferowych składają naczelnikowi urzędu skarbowego[2] (właściwemu dla podatnika), w terminie do końca 11.[3] miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (w przypadku roku podatkowego odpowiadającego kalendarzowemu do końca listopada), informację o cenach transferowych za rok podatkowy[4].
Stosownie do Rozporządzenia Ministra Finansów z 29.08.2022[5], informacja o cenach transferowych zawiera informacje dotyczące podmiotów powiązanych i transakcji kontrolowanych zawieranych z tymi podmiotami przez podmiot, którego dotyczy informacja o cenach transferowych, obejmujące m. in. grupy kategorii i kategorie transakcji kontrolowanych oraz przedmiot tych transakcji.
Raportując transakcje kontrolowane w polu „Kategoria transakcji kontrolowanej” (SEKCJA E) należy przyporządkować każdą transakcję kontrolowaną do jednej z kategorii transakcji kontrolowanych. Do transakcji finansowych mają zastosowanie kody:
-
- 1201-1206 dla transakcji finansowych oznaczających sprzedaż, oraz
- 2201-2206 dla transakcji finansowych oznaczających zakup.
Dla transakcji finansowej związanej z udzieleniem finansowania lub uzyskaniem finansowania w postaci kredytu, pożyczki, nabycia obligacji lub innej formy finansowania mają zastosowanie poniższe kody:
Transakcje finansowe – sprzedaż | |
1201 | Udzielenie finansowania (kredyt, pożyczka, nabycie obligacji lub inna forma finansowania) |
Transakcje finansowe – zakup | |
2201 | Transakcja związana z uzyskaniem finansowania (kredyt, pożyczka, emisja obligacji lub inna forma finansowania) |
Transakcje kontrolowane o charakterze jednorodnym w formie pożyczek należy rozpatrywać zgodnie z podziałem na pożyczki udzielone i otrzymane.
Wartość transakcji kontrolowanej odpowiada wartości kapitału – w przypadku pożyczki, kredytu lub depozytu[6]. Co do zasady, wartość transakcji ustalana jest na podstawie umowy. Jednak, gdy spłaty pożyczki wynikają z innych dokumentów – jak np. harmonogram spłat – to wartość kapitału jest ustalana na podstawie tych innych dokumentów. Otrzymane lub przekazane płatności mogą być podstawą do określenia wartości transakcji w przypadku, gdy nie jest możliwe określenie tej wartości na podstawie umów lub innych dokumentów[7].
Wartość transakcji kontrolowanych należy podać w kwocie netto w tysiącach złotych (bez VAT, bez miejsc po przecinku) na ostatni dzień okresu, za jaki jest składana informacja TPR.
Ponadto, informacja o cenach transferowych oprócz wartości transakcji kontrolowanej, w przypadku transakcji kontrolowanych dotyczących udzielenia lub uzyskania finansowania, dodatkowo zawiera:
- Kwotę kapitału
W odniesieniu do kwoty kapitału należy wskazać łączną kwotę kapitału w walucie zgodnie z zawartą umową dotyczącą finansowania lub depozytu lub kwotę kapitału wynikającą z innych dokumentów, jeżeli umowa nie została zawarta. Przez wartość kapitału należy rozumieć najwyższą kwotę kapitału udostępnionego w danym okresie raportowanym. Jeśli w umowie przewidziano limit finansowania (np. maksymalną wartość linii kredytowej), to należy wskazać ten limit. Kwota kapitału powinna zostać zaokrąglona do pełnych tysięcy (bez miejsc po przecinku).
- Wartość zadłużenia
Jeśli chodzi o wartość zadłużenia to należy wskazać rzeczywistą kwotę zadłużenia lub kwotę depozytu w tysiącach złotych (bez miejsc po przecinku) na ostatni dzień okresu, za jaki składana jest informacja TPR.
- Kwotę odsetek wraz z dodatkowymi prowizjami lub opłatami, jeżeli występują
W polu kwota odsetek należy wpisać w tysiącach złotych (bez miejsc po przecinku) łączną kwotę odsetek:
-
- należnych i naliczonych (memoriałowo)
- otrzymanych lub zapłaconych (kasowo)
za okres, za jaki jest składana informacja TPR, wraz z ewentualnymi dodatkowymi prowizjami lub opłatami, związanymi z udzieleniem lub uzyskaniem finansowania, oraz
- Walutę tych transakcji kontrolowanych
Ponadto, należy wskazać walutę dla kwoty kapitału, zgodnie z kodem walut ISO 4217.
Jeśli w danym roku podatkowym wystąpi obowiązek dokumentacyjny tj. wartość pożyczki przekroczy próg 10 mln zł, to dokumentacja cen transferowych powinna zostać sporządzania w każdym roku podatkowym do momentu spłaty pożyczki.
Safe harbour
W przypadku transakcji kontrolowanej dotyczącej pożyczki, podatnik może skorzystać z uproszczenia safe harbour. Organ podatkowy odstępuje od określenia dochodu (straty) podatnika w zakresie wysokości oprocentowania tej pożyczki, przy spełnieniu ustawowych warunków, w sytuacji skorzystania podatnika z mechanizmu safe harbour[8]. Natomiast podatnicy nadal są w obowiązku raportowania transakcji finansowej korzystającej z uproszczenia safe harbour w informacji o cenach transferowych.
W 2022 roku zaszły zmiany warunków niezbędnych do zastosowania mechanizmu safe harbour dla transakcji finansowych. Zgodnie z Obwieszczeniem MF z 21.12.2021 r.[9], od 2022 roku mają zastosowanie nowe rodzaje stopy bazowej i wysokości marż.
Przypominamy, iż zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową, obowiązki dokumentacyjno – sprawozdawcze przesunięto:
- do 30 września 2022 r. – dla informacji TPR, których termin złożenia upływał w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., oraz
- 3 miesiące – dla informacji TPR, których termin złożenia upływał w okresie od 1 lipca 2022 r. do 31 grudnia 2022 r.
Powyższe oznacza, iż podatnicy których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym powinni zrealizować obowiązki dokumentacyjno – sprawozdawcze za 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.
Autor: Marta Kiryczuk – Konsultant podatkowy
[1] Art. 11k ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych Dz.U. 2021 poz. 1800.
[2] Do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej za rok 2021.
[3] Przedłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych – do 31 grudnia 2022., https://www.podatki.gov.pl/ceny-transferowe/wyjasnienia/przedluzenie-terminow-na-zlozenie-oswiadczenia-o-sporzadzeniu-dokumentacji-cen-transferowych-oraz-informacji-tpr-w-roku-2022/
[4] Art. 11t Ustawy CIT.
[5] § 2 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 sierpnia 2022 r. w sprawie informacji o cenach transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych Dz.U. 2022 poz. 1934.
[6] Art. 11l ust. 1 pkt 1 Ustawy CIT.
[7] Odpowiedź na interpelację / zapytanie poselskie; DCT2.054.2.2021, https://eureka.mf.gov.pl/informacje/podglad/481008;keyWords=DCT2
[8] Art. 11g Ustawy CIT.
[9] Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 2021 r. w sprawie ogłoszenia rodzaju bazowej stopy procentowej i marży dla potrzeb cen transferowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku dochodowego od osób prawnych (M.P. 2021 poz. 1192).