W dniu 18 maja 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną (sygn. 0111-KDIB2-1.4010.54.2021.2.MK) w przedmiocie ustalenia czy
- Uczelnia medyczna oraz Wnioskodawca, dla którego Uczelnia medyczna jest podmiotem tworzącym
- Wnioskodawca oraz Szpitale Kliniczne, dla których organem tworzącym jest ta sama Uczelnia medyczna
są podmiotami powiązanymi oraz czy wystąpi obowiązek sporządzenia dokumentacji cen transferowych w tym zakresie.
Wnioskodawca jest Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Podmiotem tworzącym dla Wnioskodawcy jest Uczelnia medyczna ? Uniwersytet Medyczny. Wnioskodawca ma wpływ na zarządzanie Szpitalami poprzez powoływanie kierownika, powoływanie i odwoływanie rady społecznej, która jest organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz doradczym kierownika.
Uczelnia medyczna jest Podmiotem tworzącym również dla innych Szpitali Klinicznych, z którymi Wnioskodawcę łączą wzajemne umowy m.in na realizację świadczeń medycznych (specjalistyczne konsultacje i badania medyczne).
Na poniższym schemacie zaprezentowano kształt zależności pomiędzy podmiotami.
Schemat. Kształt zależności pomiędzy podmiotami
W ocenie organu podatkowego Wnioskodawca będący Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej wywiera znaczący wpływ na działanie zarówno Uczelni medycznej, jak i Szpitali Klinicznych.
Faktyczna zdolność oznacza możliwość wpływania na kluczowe decyzje gospodarcze zarówno poprzez sprawowanie formalnych funkcji w podmiocie powiązanym, jak również rzeczywistą możliwość takiego wpływu bez formalnego umocowania, co zostało przedstawione w opisanym stanie faktycznym.
Wobec powyższego Wnioskodawcę oraz Uczelnię medyczną i Szpitale Kliniczne należy uznać za podmioty powiązane w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Jednocześnie zgodnie z art. 11b pkt 3 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stosuje się przepisów rozdziału 1a Ceny transferowe dla transakcji realizowanych między uczelnią medyczną a podmiotem leczniczym zgodnie z definicją Ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej wobec czego transakcje realizowane pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (Wnioskodawca) a Uczelnią medyczną są zwolnione z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych.
W powyższym przypadku na podatniku nie ciążą żadne obowiązki z zakresu cen transferowych, tj. podatnik jest również zwolniony z konieczności złożenia informacji TPR-C oraz oświadczenia zarządu.
Odmiennie sytuacja kształtuje się w zakresie transakcji realizowanych pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej (Wnioskodawca) a Szpitalami Klinicznymi bowiem w tym przypadku niezmiennie obowiązek dokumentacyjny należy analizować.
W powyższym przypadku podatnik może przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowych na podstawie art. 11n ust. 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. ?zwolnienia krajowe?).
Autor: Beata Rawa ? Transfer Pricing Manager