Od stycznia 2021 r. spółki, mogą skorzystać z ryczałtu od dochodów spółek. Estoński CIT to rozwiązanie mające stanowić alternatywną formę opodatkowania. Podstawowym założeniem preferencyjnej formy opodatkowania jest powstanie obowiązku podatkowego dopiero w momencie dystrybucji zysków.
Polski Ład, wprowadził istotne zmiany w funkcjonowaniu estońskiego CIT. Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, które zaczęły obowiązywać od stycznia 2022 r. zniesiony został obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych, a katalog podmiotów mających możliwość skorzystania z estońskiego CIT został rozszerzony o spółki komandytowe oraz inne spółki osobowe. Przygotowany przez ICT cykl dotyczący estońskiego CIT ma na celu przybliżenie najnowszych zmian podatkowych związanych z Polskim Ładem.
Więcej informacji na temat ulgi znajdą Państwo w zakładce Blog – odpowiadamy tam na pytania:
- Kto może skorzystać i na jakich warunkach?
- Kiedy dokonać wyboru? Co stanowi przedmiot opodatkowania?
- Jaka jest podstawa opodatkowania i stawka podatkowa? Jak liczyć estoński CIT?
- Kiedy rozliczyć i do kiedy zapłacić podatek w formie estońskiego CIT?
- Estoński CIT 2022 ? kiedy traci się prawo do opodatkowania ryczałtem? Jak wygląda obowiązek w zakresie ponoszenia nakładów inwestycyjnych przez spółkę od 2022 roku?
Dodatkowo, pomożemy zweryfikować możliwość przejścia Państwa firmy na estoński CIT i podpowiemy, jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku podatkowego – zapraszamy do wypełnienia formularza sprawdzającego, czy estoński CIT jest dla Państwa
Już teraz mogą Państwo otrzymać dodatkowe materiały dotyczące relacji zastosowania estońskiego CIT w transakcjach pomiędzy podmiotami powiązanymi, zapisując się do newslettera Tax Brain <<<LINK>>>